Telewizory już dawno temu przestały być wyłącznie odbiornikiem sieci kablowej. Obecnie są one zintegrowanym centrum dowodzenia rozrywką, do którego dodane zostały inteligentne systemy rozpoznawania mowy, jak i aplikacje streamingowe z serialami i muzyką na żądanie. Nie sposób zapomnieć również o konsolach do gier. Najnowocześniejsze urządzenia jak PlayStation 5 od Sony potrafią wykrzesać ze współczesnych telewizorów niezwykłej jakości obraz i rozgrywkę płynną jak nigdy dotychczas. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora i dlaczego panel 120 Hz jest lepszym wyborem niż niskobudżetowy telewizor 50 Hz.
Telewizor 4k i 120 Hz, a do tego Google TV – wyjaśniamy co się za tym kryje
Przed zakupem telewizora warto pochylić się nad podstawową terminologią, która pomoże nam wybrać sprzęt skrojony na miarę naszych oczekiwań i potrzeb. Do zagadnień, które trzeba znać zaliczamy:
- Obraz 4k – czym właściwie jest 4k? Jest to zapis wartości odnoszącej się do rozdzielczości ekranu. 4k to inaczej mówiąc około 4 tysiące pikseli w poziomie, czyli w linii horyzontalnej ekranu. Czy to dużo ? Dla porównania telewizor FullHD posiada ich mniej niż 2 tysiące. Uwzględniając dodatkowo piksele w linii wertykalnej daje to aż 4 krotnie większą szczegółowość w przypadku telewizorów 4k. Jeszcze kilka lat temu telewizory z wysokiej jakości procesorem obrazu i rozdzielczością 4k potrafiły kosztować prawdziwy majątek. Obecnie stały się dużo bardziej przystępne i już za około 3-4 tyś. PLN można kupić wysokiej klasy urządzenie. Na stronie pl możesz sprawdzić produkty z najnowszej oferty SONY i przekonać się, że stać Cię na wyjątkową jakość.
- 120 Hz czy 50 Hz? – w przypadku telewizorów, jest to ilość obrazów jaką maksymalnie może wyświetlić ekran podczas jednej sekundy. Jak łatwo wywnioskować, im większa jest liczba, tym bardziej płynny obraz w telewizorze. Różnica ta widoczna jest najbardziej w przypadku gier wideo, odtwarzanych za pomocą konsoli nowej generacji. Mowa oczywiście o PlayStation 5. Wszystko dzięki standardowi HDMI 2.1. Płynniejszy ruch będzie przewagą w każdej rozgrywce, gdzie precyzja i szybkość ma znaczenie. W trybie Gra oferowanym przez telewizory Sony, opóźnienie sygnału wyjściowego to zaledwie 8,5 ms. To mniej, niż mgnienie ludzkiego oka.
- Google TV / Smart TV / Android TV – Smart TV to po prostu telewizor, który został wyposażony w system operacyjny ułatwiający korzystanie z niego i rozszerzający jego funkcjonalność o dodatkowe aplikacje. Jednym z takich systemów jest Android TV, zastępowany obecnie w najnowszych urządzeniach przez Google TV. Użytkownik swobodnie może wybierać, instalować i usuwać oprogramowanie z telewizora, według własnych potrzeb. Smart TV to niezwykła oszczędność czasu. Nie musisz już przełączać się między kontami i łączyć telewizora z komputerem przez kabel HDMI. Wszystkie funkcje i aplikacje dostępne są w zasięgu pilota lub wbudowanego w sprzęt odbiornika mowy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?
Płynna rozgrywka i wysokiej jakości obraz z platformy streamingowej – takie powinny być podstawowe wymogi. Czym jeszcze kierować się przy zakupie?
- Prawidłowa odległość od kanapy. Przyjmuje się, że na każdy cal przekątnej TV powinno przypadać od 4 do 4,5 cm odległości od kanapy. W przypadku panelu 50” prawidłowa odległość powinna wynosić więc około 2 metry. Jeśli układ pomieszczenia zakłada większy odstęp, warto przekalkulować wielkość telewizora.
- Wybieraj tylko zaufanych dostawców – gwarancja na urządzenie, zgodność towaru z opisem i jego pewne pochodzenie to fundamenty zadowolenia z zakupu.
- Wybieraj na przyszłość, nie na teraz – dobrej jakości telewizor będzie służył długie lata. Nie warto pozornie oszczędzać kupując telewizor, który już dziś odstaje technologicznie od wysokiej jakości urządzeń. Myśl wprzód z jakich rozwiązań możesz skorzystać za rok lub dwa.
- Klasa energetyczna – prognozy cen prądu na najbliższe lata niestety pozostają negatywne. Choć współczesne telewizory cechują się co do zasady niskim poborem energii, warto przed zakupem zerknąć na oznaczenia poboru prądu umieszczane na opakowaniu.
Dodaj komentarz