Szukaj

Czy wiesz, jakie musisz mieć uprawnienia do latania dronem?

Czy wiesz, jakie musisz mieć uprawnienia do latania dronem?

Nowe dyrektywy unijne wprowadzone w 2021 roku znacznie zmieniły zakres uprawnień dla operatorów dronów. Znikł podział na loty sportowo-rekreacyjne oraz komercyjne, w to miejsce zaś wprowadzono kategorie zależne od poziomu ryzyka wykonywanych lotów. To jakie uprawienia musisz posiadać zależy więc od BSP, jakiego używasz oraz lotów, jakie cech wykonywać.

Jakie są podstawowe uprawnienia dla posiadaczy dronów?

Wprowadzone prawo zezwala na loty dronem bez jakichkolwiek uprawnień w momencie, kiedy jest to sprzęt do 250 g, nie posiada kamery i został oznaczony przez producenta jako zabawka. Byś mógł używać bardziej profesjonalnego BSP wyposażonego na przykład w kamerę, musisz zdać odpowiedni egzamin. Najłatwiej zdobyć uprawnienia w kategorii otwartej, która jest podzielona na 3 grupy.

A1 – dotyczy dronów o masie do 900 g, pozwala na sporadyczny przelot nad osobami postronnymi, jest jednak całkowity zakaz lotów nad zgromadzeniami.

A2 – dla BSP o masie do 4 kg umożliwia lot na poziomej odległości od osób postronnych wynoszącej maksymalnie 30 m lub 5 m, jeśli dron ma włączony tryb niskiej prędkości.

A3 – dotyczy lotów dronami o masie do 25 kg w przestrzeni otwartej z zachowaniem odległości 150 m od osób postronnych i zabudowań.

Szkolenia i egzamin odbywają się online. Test składa się z 40 pytań wielokrotnego wyboru, który można zdawać kilkakrotnie. Jeśli jednak chcesz mieć uprawnienia podkategorii A2, musisz odbyć również szkolenie praktyczne. Daje Ci to jednak znacznie większe możliwości wykorzystywania drona oraz jest dobrym wstępem do zdobywania wyższych umiejętności wykonywania lotów średniego ryzyka.

Kategoria szczególna – większe możliwości korzystania z dronów

Kategoria szczególna obejmuje wszystkie loty o średnim ryzyku i jest podzielona na kilka scenariuszy. To opcja dla tych, którzy chcą wykonywać loty nad większymi skupiskami ludzi, miastami i miasteczkami. 4 pierwsze scenariusze umożliwiają wykonywanie lotów VLOS, czyli w obrębie wzroku. Po zdaniu egzaminu NSTS-01 czy NSLS-02 przeprowadzanych przez https://snhdrones.pl/ otrzymasz Certyfikat Kompetencji Pilota Bezzałogowego Statku Powietrznego. Dzięki temu będziesz mógł wykonywać loty z kategorii szczególnej NSTS-01 dronami o masie do 4 kg oraz możliwość samodzielnego oceniania bezpiecznej odległości od ludzi i zabudowań.

Zaliczenie egzaminu z NSLS-05 do NSLS-09 da Ci uprawnienia na wykonywanie lotów BVLOS, czyli poza zasięgiem wzroku pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległości i odpowiedniego znakowania drona.

Warto pamiętać, że loty z kategorii szczególnej muszą być zgłaszane do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Takie uprawnienia umożliwiają wykonywanie również lotów nad portami, ujęciami wody, lotniskami, pod warunkiem otrzymania zgody od ULC.

Uprawnienia dla kategorii szczególnej pozwalają Ci na wykonywanie lotów w różnych miejscach, dlatego są one polecane każdej osobie, które chce profesjonalnie korzystać ze sprzętu BSP w różnych celach.

Co musi wiedzieć każdy operator drona przed rozpoczęciem lotów?

Zanim rozpoczniesz przygodę z użyciem dronów, należy również zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami dotyczącymi ich użytkowania.

1. Każdy użytkownik drona musi być zarejestrowany na stronie ULC, gdzie otrzyma indywidualny numer operatora drona.

2. Otrzymany numer musi zostać naniesiony na użytkowany przez Ciebie sprzęt, tak by był trwały, wyraźny i widoczny.

3. Używając drona, musisz przed każdym startem zalogować się do specjalnej aplikacji DroneRadar, a także dokładnie zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi miejsca, w którym chcesz latać BSP. Co więcej, masz obowiązek zameldować się poprzez aplikację przed startem, wykonując „Chek in”.

4. Po zdaniu egzaminów otrzymujesz numer Pilota, który również musisz mieć przy sobie.

5. Operatorem drona może być również osoba przed 18 rokiem życia, a która ma skończone 16 lat. Warunkiem jest otrzymanie zgody rodzica (opiekuna prawnego).

Kategoria: Komputery
Dodaj komentarz